Opi nose workin perustaidot viikonlopun aikana, tule vahvistamaan ilmaisua tai muuten vain hakemaan lisäpontta harrastukseesi!
Haistelu ja nenän käyttö on koiraeläimille lajityypillistä toimintaa, josta ne myös nauttivat hurjasti. Nose Work tarjoaa mahdollisuuden harjoitella nenätyöskentelyä tavalla, joka sopii kaikille koirakoille, iästä ja aiemmista taidoista riippumatta. Hajutyöskentely on oiva tapa virikkeistää koiraa ja tarjota sille tekemistä, joka on sille luontaista.
Hajutyöskentelyharjoitusten kautta myös ihmisille tarjoutuu mahdollisuus kurkistaa koirien maailmaan, joka jäsentyy pitkälti juuri hajujen kautta.
Jos olet aloittelija opetamme viikonloppuna koirallesi noseworkin ykkösluokassa käytetyn eucalyptus hajun ja harjoittelemme etsintää laatikoista ja sisätiloista. Kurssi ei vaadi ennakkotietoja tai -taitoja. Tarvittaessa jokainen koira harjoittelee erikseen, joten kurssi sopii myös aroille tai reaktiivisille koirille.
Jos olet jo harrastanut nosea voit viikonlopun aikana keskittyä esimerkiksi ilmaisun opettamiseen tai vaikkapa johonkin tiettyyn etsintäalueeseen, tai teille haastavaan asiaan (syvät piilot, korkeat piilot, etsinnän systemaattisuus tms.).
HUOM! Aikataulu on suuntaa antava ja voi vielä hieman muuttua.
Lauantai 26.7
10 – 11.30 Luento
11.30-12.15 Lounas 12.15 – 14.15 Käytännön treenit 14.15-14.30 Kahvi 14.30-15.30 Käytännön treenit 15.30 -16.00 Yhteenveto Sunnuntai 27.7
10.00–12.00 Käytännön treenit 12.00-12.45 Lounas 12.45- 14.45 Käytännön treenit 15.00-16.00 Käytännön treenit
Kouluttaja: Sanna Rojola
Lue lisää...Lue vähemmän...
Kurssiin ilmoittautuaksesi, ilmoita tietosi tai kirjaudu sisään, jos sinulla on jo tili
Tai kirjaudu sisään Google:in, Facebook:in, Twitter:in tai Linkedin:in kautta
Loistavaa! Olet käyttänyt doggsoa aikaisemminkin. Kirjoita salasanasi kirjautuaksesi sisään. Huom! Jos olet unohtanut salasanasi, klikkaa ohjeet alta 👇 (älä luo uutta tiliä)!